Historie příhradových vazníků v České republice

Příhradové vazníky, které dnes patří mezi nejefektivnější řešení střešních konstrukcí, mají v České republice zajímavou historii. Jejich cesta na náš trh byla postupná a úzce souvisela s vývojem této technologie v Evropě.
Historie příhradových vazníků v České republice

Abychom mohli vazníky pochopit, musíme se vrátit do 19. století. Mezi lety 1840-1850 se začínají hromadně konstruovat ocelové příhradové mosty. Tato inovace byla reakcí na potřebu rychlejšího železničního spojení, přičemž největší koncentrace těchto staveb vznikla v oblasti Nové Anglie na severovýchodě USA. Oblíbené byly díky své pevnosti, pružnosti a snadné montáži.

Od mostů ke střešním konstrukcím 

V té době vznikaly i dřevěné příhradové mosty pro běžné využití. Princip, na kterém fungují, se postupně architekti rozhodli přenést i na střešní konstrukci. 

Zásadním milníkem pro rozvoj příhradových vazníků v Evropě byl rok 1964, kdy Německo jako první evropská země vydalo schvalovací protokol na použití styčníkových desek. Tento krok otevřel cestu k širšímu využití této technologie v evropském stavebnictví. 

V Československu se první příhradové vazníky začaly objevovat v 60. a 70. letech 20. století. Jednalo se však spíše o experimentální použití a jednotlivé projekty. V této době se jako spojovací prostředky používaly především hřebíky, svorníky a klasické tesařské spoje. Tyto metody byly sice funkční, ale vyžadovaly větší množství materiálu a byly náročnější na práci.

Revoluce v 90. letech 

Pro český trh byl klíčový rok 1993, kdy firma MiTek získala schvalovací protokol v souladu se zákonem č. 22/97 a vládní vyhláškou 178/97. 

Vývoj specializovaného statického software pro výpočty konstrukcí, příchod zahraničních firem s know-how a technologiemi, otevření trhu a dostupnost nových technologií. To vše přispělo k výraznému rozvoji příhradové konstrukce v našich končinách.

Vazníky se postupně začaly využívat v soukromém i komerčním sektoru. Standardně jsme je mohli najít jako střešní konstrukci na rodinných domech, průmyslových objektech, skladovacích halách i sportovištích.

Jaká je budoucnost příhradových vazníků? 

V současnosti je výroba příhradových vazníků vysoce automatizovaný proces využívající počítačem řízené stroje. Výrobní závody v ČR používají nejmodernější technologie pro přesné řezání dřevěných prvků, aplikaci styčníkových desek s prolisovanými trny, kontrolu kvality pomocí digitálních systémů a optimalizaci výrobního procesu

Vazníky výrazně odpovídají na moderní trendy ve stavebnictví. Pojmy jako digitalizace, prefabrikace a udržitelnost naplňují beze zbytku. S rostoucími požadavky na energetickou účinnost budov a rychlost výstavby lze očekávat další inovace v oblasti příhradových vazníků.

Související články

Dřevěný příhradový vazník a jeho využití
Přečíst článek

Dřevěný příhradový vazník a jeho využití

Co je příhradový vazník? Klíčový prvek moderního stavebnictví kombinuje pevnost, nízkou hmotnost a úsporu materiálu při výrobě. Je oblíbený pro svou univerzálnost a přijatelnou cenu při pořízení. Pojďme se podívat na další vlastnosti a této konstrukční technologii ještě více porozumět.
Slovníček pojmů vazníkové konstrukce
Přečíst článek

Slovníček pojmů vazníkové konstrukce

Příhradové vazníky jsou moderním řešením střešních konstrukcí. Pro lepší orientaci v této problematice je důležité znát základní terminologii. Zde jsou nejdůležitější pojmy, se kterými se při návrhu a realizaci vazníkové střechy setkáte.
Jaká je cena vazníkové konstrukce?
Přečíst článek

Jaká je cena vazníkové konstrukce?

Střecha z klasického krovu nebo z příhradových vazníků? Dilema řeší většina stavitelů rodinných domů. Rozhodujícím faktorem může být výsledná cena. Jaká je tedy cena vazníkové konstrukce u klasického rodinného domu.

Realizované zakázky

Během téměř tří desítek let jsme realizovali stovky konstrukcí nejrůznějšího druhu po celé České republice.

Zobrazit další realizace

GASET, s.r.o.
U Dlouhoňovic 1492
564 01 Žamberk
IČO: 25259601, DIČ: CZ25259601

© 2025 gaset.cz

Dejte nám vědět a nechte si od nás zpracovat cenovou nabídku

© 2025 gaset.cz

Facebook